Osteoartritis je najčešći oblik artritisa, koji pogađa milione ljudi širom sveta. Pojavljuje se usled slabljenja zaštitne hrskavice koja se tokom vreman troši. Iako se osteoartritis može javiti u vidu oštećenja bilo kog zgloba, poremećaj najčešće pogađa zglobove u rukama, kolenima, kukovima i kičmi.
Simptomi osteoartritisa obično se mogu smiriti, iako se samo oštećenje zglobova ne može poništiti. Osobe koje su fizički aktivne i kod kojih je telesna težina u dozvoljenim granicama lakše će ukloniti simptome osteoartritisa i brže će napredovati u poboljšanju funkcije zglobova.
Koji su simptomi osteoartritisa?
Simptomi osteoartritisa često se razvijaju postepeno i vremenom se pogoršavaju. Znaci i simptomi osteoartritisa uključuju:
- Bol – zahvaćeni zglobovi mogu da izazivaju bol, naročito tokom i nakon kretanja.
- Ukočenost – ukočenost zglobova može se najviše primetiti nakon buđenja ili nakon dugotrajne fizičke neaktivnosti.
- Osetljivost – zglob može postati osetljiv na dodir
- Gubitak fleksibilnosti – u nekim situacijama dolazi do smanjenog opsega pokretanja zgloba
- “Pucketanje” – može se čuti pucanje ili pucketanje zglobova prilikom pomeranja.
- Otok – otok može biti uzrokovan upalom mekog tkiva oko zgloba.
Koji su faktori rizika?
Faktori koji mogu povećati rizik od osteoartritisa uključuju:
- Starost – rizik od osteoartritisa raste sa godinama.
- Pol – iako nije jasno zbog čega je to tako, žene češće oboljevaju od osteoartritisa nego muškarci
- Gojaznost – sa većom telesnom težinom raste i rizik od pojave osteoartritisa. Povećana težina povećava opterećenje zglobova poput kukova i kolena. Takođe, masno tkivo proizvodi proteine koji mogu izazvati štetne upale u zglobovima i oko njih.
- Povrede zglobova – povrede, poput onih koje se pojave tokom bavljenja sportom ili usled nesreće, mogu povećati rizik od osteoartritisa. Čak i povrede koje su se dogodile pre mnogo godina i naizgled zarasle mogu povećati rizik od pojave osteoartritisa.
- Povreda zgloba koja se obnavlja – ako posao ili sport kojim se pacijent bavi izaziva ponavljani stres na zglob, taj zglob na kraju može razviti osteoartritis.
- Genetika – neki pacijenti nasleđuju tendenciju ka razvoju osteoartritisa.
- Deformacije kostiju – neki pacijenti rađaju se sa problemima u zglobovima ili oštećenom hrskavicom.
- Određene metaboličke bolesti – tu spadaju dijabetes i stanje usled kojih telo proizvodi previše gvožđa (hemohromatoza).
Koje su potencijalne komplikacije?
Osteoartritis je degenerativna bolest koja se vremenom pogoršava, što često rezultira hroničnim bolom. Bol i ukočenost zglobova mogu postati toliko intenzivni da izazivaju poteškoće u obavljanju svakodnevnih aktivnosti i uobičajenog načina života. Usled ovakvih komplikacija može se razviti depresija i poremećaji spavanja.
Neophodno je dijagnostikovati bolest na vreme, kako bi se na vreme pristupilo lečenju i na taj način uklonile sve dalje komplikacije. Zbog toga je neophodno da neignorišete bolove u zglobovima, onda kada se oni javljaju u naletima i u dužem vremenskom periodu, već da na vreme obavite reumatološki pregled.