fbpx

Odeljenje

Urologija

Cirkumcizija

Cirkumcizija je hirurško uklanjanje prepucijuma – kože koja pokriva vrh (glans) penisa. Procedura je često obavlja kod novorođenih dečake. U nekim situacijama intervencija se obavlja…

Frenulotomija

Frenulotomija je rutinska urološka hiruška intervencija koja se zasniva na presecanju frenuluma. Obavlja se u situacijama kada je frenulum skraćen zbog čega nedovoljna dužina izaziva…

Kolor dopler renalnih arterija bubrega

Kolor dopler renalnih arterija bubrega je dijagnostička procedura, koja koristi ultrazvučne talase i na taj način omogućava uvid u način na koji krv struji kroz…

Merenje rezidualnog urina

Kod pacijenata sa problemom urinarne inkontinencije neophodno je obaviti merenje rezidualnog urina. Rezidualni urin je urin koji se zadržava u bešici nakon mokrenja. Procedura merenja…

Operacija hidrokele

Hidrokela je naziv koji označava jednostrano ili obostrano nakupljanje tečnosti u omotaču testisa. Operacija hidrokele se obavlja onda kada se nakupljena tečnost iz testisa ne…

Operacija varikokele

Varikokela je proširena vena u skrotumu i unutrašnja spermatična vena čija je uloga odvođenje venske krvi iz testisa. Najčešći klinički problem koji može nastati je…

Postavljanje i uklanjanje urinarnog katetera

Urinarni kateter je šuplja, delimično fleksibilna cev koja prikuplja urin iz mokraćne bešike i vodi ga do drenažne vrećice. Postoji više vrsta urinarnih katetera. Najčešće…

Pregled lekara specijaliste urologije

Redovni pregled urologa su od izuzetne važnosti, posebno za muškarce starije od 45 godina. Preventivni pregledi omogućavaju rano otkrivanje bolesti koje često nemaju očigledne simptome…

Stres proba

Šta je stres proba? Stres proba je pregled koji se izvodi tako što se bešika napuni tečnošću putem katetetra ili u toku cistoskopskog pregleda, nakon…

Transrektalni ultrazvuk prostate i mekih tkiva

Transrektalni ultrazvuk prostate (skraćeno TRUS prostate) je dijagnostički postupak koji se zasniva na korišćenju ultrazvučnih talasa kako bi se stvorila slika prostate. Ovaj dijagnostički postupak…

Ultrazvuk testisa

Ultrazvuk testisa je bezbolna i jednostavna dijagnostička metoda, kojom lekar može jednostavno dijagnostikovati problem i promenu. Ultrazvučni pregled testisa je veoma efikasna i precizna dijagnostička…

Urološki brisevi i testovi

Urološki brisevi i testovi obavljaju se kada pacijent primeti neki od simptoma prisustva polno prenosive bolesti. Simptomi se razlikuju kod muškaraca i kod žena. Moguće je…

Šta je urologija?

Pregled lekara specijaliste urologije obavlja lekar specijalizovan za bolesti urinarnog trakta kod muškaraca i žena. Ako Vam je neophodan pregled urologa, korisno je da, pre odlaska lekaru, razumete šta je i čime se bavi urologija.

Urologija je grana medicine koja se bavi bolestima muškog i ženskog urinarnog trakta (mokraćni putevi, uključujući bubrege, bešiku i uretru). Urologija se takođe bavi i muškim reproduktivnim organima (penis, testitsi, prostata…)

U osnovi, urologija je, medicinska grana koja pomaže u lečenju, dijagnostikovanju i tretiranju bolesti muškog i ženskog urinarnog trakta.

Urologija je poznata kao hirurška specijalnost. Pored hirurgije, urolog je lekar koji je vrlo blizak internoj medicini, pedijatriji, ginekologiji i drugim oblastima medicine. Razlog toga je što se urolog susreće sa širokim spektrom kliničkih problema. Opseg urologije je veliki:

  • Pedijatrijska urologija
  • Urološka onkologija (urološki karcinom)
  • Urologija bubrega
  • Sterilitet kod muškaraca
  • Kalkulozne bolesti urotrakta
  • Ženska urologija
  • Urinarna inkontinencija

Problemi urotrakta javljaju se kod svih pacijenata bez obzira na starosnu dob. Ukoliko smatrate da imate problem u vezi sa urotraktom ili ukoliko uočite bilo kakvu neuobičajenu pojavu, neophodno je da se na vreme obratite urologu. Preporučuje se i obavljanje preventivnog pregleda svim muškarcima starijim od 50 godina, i to makar jednom godišnje. Razlog za ovakav vid preventivnog opreza je povećana mogućnost pojave karcinoma prostate kod muškaraca starijih od 50 godina.

Sam pregled se zasniva na nizu, najčešće dijagnostičkih procedura, koje omogućabaju precizno dijagnostikovanje stanja. Nakon postavljanja dijagnoze, može se pristupiti terapijskom, hiruškom ili drugom vidu lečenja. Dakle, na osnovu dobijenih rezultata nakon pregleda preporučuje se dalje praćenje, lečenje ili operacija, o čemu kroz zajednički razgovor odlučuju lekar i pacijent.