Angina je stanje koje karakteriše prisustvo bola koji se pojavljuje u grudima, a izazvan je smanjenim dotokom krvi u srce. Često je angina početni simptom bolesti koronarnih arterija. Opisuje se kao prisustvo pritiska, bola ili stezanja u grudima. Pacijenti se žale i na to da imaju osećaj kao da osećaju težak teret na grudima. Često se isti simptomi mogu javiti i kod drugih, manje opasnih problema poput muskuloskeletnih oboljenja grudnog koša ili gorušice pa je samim tim neophodno obaviti hitan pregled kardiologa u slučaju pojave bilo kojeg od navedenih simptoma, kako bi se što pre pristupilo dijagnostikovanju i započelo adekvatno terapijsko lečenje.
Koji su simptomi angine?
U nekim slučajevima se bol širi niz levu ruku, u vrat, vilicu ili rame. Ostali simptomi su:
- nesvestica
- umor
- mučnina
- nedostatak vazduha
- znojenje
Postojanje nevedinih simptoma zahteva hitan pregled kardiologa kako bi se utvrdilo da li je angina stabilna ili ne. Nestabila angina može prethoditi infraktu. Stabilna angina je najčešća forma kada si simptomi javljaju isključivo u toku fizičkog napora i brzo prolaze sa odmorom u toku par minuta.
Karakteristike stabilne angine:
- javlja se pri naporu, na primer u toku vežbanja ili penjanja uz stepenice
- obično se može predvideti, a simptomi su slični prethodnim epizodama
- traje kratko, možda oko 5 minuta ili manje
- simptomi brzo prestaju sa odmorom ili korišćenjem nitroglicerina
Karakteristike nestabilne angine:
- javlja se i tokom odmora
- epizode su neočekivane
- simptomi ne moraju uvek biti isti
- epizode su ozbiljnije i traju duže, oko 30 minuta
- ne mora prestati u toku odmora ili korišćenjem nitroglicerina
- može prethoditi infarktu srca
Postoji još jedan tip angine koji je po simptomima sličan nestabilnoj, ali nije izazvan aterosklerotičnim promenama koronirnih arterija već je posledica njihovog iznenadnog spazma čime se smanjuje dotok krvi u srce. U pitanju je Prinzmetalova angina.
Karakteristike Prinzmetalove angine:
- simptomi se javljaju u toku odmora
- epizode su ozbiljne
- reaguje na nitroglicerin
Koji su uzroci nastanka angine?
Angina nastaje zbog smanjenog dotoka krvi u srce. Krv prenosi kiseonik koji je srčanom mišiću neophodan za opstanak. Stanje u kojem srce ne dobija dovoljno kiseonika se naziva ishemija.
Najčešći razlog smanjenog dotoka krvi u srčani mišić je bolest koronarnih arterija koje postaju sužene zbog nakupljanja masnih naslaga u procesu ateroskleroze. U toku mirovanja, simptoma nema jer je smanjeni dotok krvi i dalje dovoljan da zadovolji potrebe srčanog mišića. Međutim, tokom fizičkog napora rastu potrebe srčanog mišića pa se javljaju simptomi.
Simptomi stabilne angine su isključivo izazvani fizičkim naporom. Penjanje uz stepenice, šetanja ili trening povećavaju zahteve srčanog mišića za kiseonikom koji ne može biti dostavljen u potrebnoj meri zbog suženja koronarnih arterija. Pored fizičke aktivnosti i drugi faktori poput emocionalnog stresa, niskih temperatura, obilnih obroka ili pušenja mogu prouzrokovati epizodu angine.
Ukoliko je aterosklerotski plak u koronarnim arterijama nestabilan usled prisustva tanke fibrozne kape onda su moguće rupture sa formacijom krvnog ugruška koji naglo smanjuje dotok krvi u srčani mišić. Navedeno oboljenje koronarnih arterija izaziva nestablinu anginu. Simptomi mogu naglo nastati u toku odmora i progresivno se pogoršavati, a u nekim slučajevima i prethoditi infarktu miokarda. Nestabilna angina ne reaguje na nitroglicerin i ukoliko se krvni ugrušak brzo ne razgradi uslediće srčani udar.
Printzmetalova angina je poseban i redak oblik koji nije uzrokovan aterosklerotičnim promenama već iznenadnim spazmom koronarnih arterija. Usled nastalog suženja smanjuje se dotok krvi u srčani mišić i nastaje jak bol u grudima. Uglavnom se epizode ponavljaju tokom odmora, posebno preko noći. Lekovi koji izazivaju spazam krvnih sudova, pušenje i emocionalni stres mogu precipitirati napad.
Koji su faktori rizika za pojavu angine?
Sledeći faktori povećavaju rizik od bolesti koronarnih arterija i angine:
- pušenje
- dijabetes
- visok krvni pritisak
- hiperholesterolemija i hipertrigliceridemija
- pozitivna porodična istorija kardiovaskularnih oboljenja
- gojaznost
- nedostatak fizičke aktivnosti
- stres
- starost