Glavobolje kod dece su česte i obično ne predstavljaju nikakvo ozbiljno stanje. Kao i odrasli i deca mogu razviti različite vrste glavobolje, uključujući migrene ili glavobolje povezane sa stresom. Deca takođe mogu imati hronične glavobolje.
U nekim slučajevima glavobolje kod dece prouzrokovane su infekcijom, visokim nivoom stresa ili anksioznošću ili manjom traumom glave. Važno je obratiti pažnju na simptome glavobolje deteta i obratiti se lekaru ako se glavobolja pogoršava ili se često javlja.
Glavobolja kod dece obično se može lečiti lekovima protiv bolova i zdravim navikama, kao što su ustaljeni rasporedi spavanja i jedenja.
Koji su simptomi glavobolje kod dece?
Iako se glavobolja kod dece ne razlikuje mnogo od glavobolja odraslih njihovi simptomi mogu biti malo drugačiji. Na primer, bol kod migrene kod odraslih često traje najmanje četiri sata – ali kod dece, bol može trajati mnogo manja od toga.
Razlike u simptomima mogu otežati utvrđivanje tipa glavobolje kod deteta, posebno kod mlađe dece koja ne mogu tačno da opišu simptome. Međutim, najčešći simptomi mogu se klasifikovati prema tipu glavobolje:
Migrene
Najčešći simptomi migrene su:
- Pulsiranje i lupanje u glavi
- Bol koji se pogoršava prilikom napora
- Mučnina
- Povraćanje
- Bol u stomaku
- Izuzetna osetljivost na svetlost i zvuk
Čak i novorođenčad mogu osetiti bol usled migrene. Dete koje je previše malo da bi moglo reći šta nije u redu, može ukazati na bol u glavi plakanjem i držanjem glave.
Glavobolja tenzijskog tipa
Glavobolje tenzijskog tipa mogu iskazati sledeće simptome:
- Pritisak stezanja u mišićima glave ili vrata
- Blag do umeren, nepulsirajući bol sa obe strane glave
- Bol koji se ne pogoršava fizičkom aktivnošću
- Glavobolja koja nije praćena mučninom ili povraćanjem, kao što je često slučaj sa migrenom
Mlađa deca se mogu povući iz redovne igre i želeti više sna. Glavobolje tenzijskog tipa mogu trajati od 30 minuta do nekoliko dana.
Klaster glavobolja
Glavobolje u klasteru su neuobičajene kod dece mlađe od 10 godina. Obično se javljaju:
- U naletima od pet ili više epizoda, u rasponu od jedne glavobolje svakog drugog dana do osam dnevno
- Oštar, ubodni bol na jednoj strani glave koji traje manje od tri sata
- Zagušenja, curenje iz nosa ili nemir i uznemirenost
- Hronična svakodnevna glavobolja
Lekari koriste frazu „hronična svakodnevna glavobolja“ za migrene i glavobolje tipa tenzije koji se javljaju više od 15 dana mesečno. Hronična glavobolja može biti uzrokovana infekcijom, manjom povredom glave ili uzimanjem lekova protiv bolova – čak i bezreceptnih lekova protiv bolova mogu izazvati ovaj tip glavobolje.
Kada je neophodno obaviti pregled?
Većina glavobolja nije ozbiljna, ali potrebno je potražiti hitnu medicinsku negu ako glavobolje:
- Probude dete iz sna
- Postaje učestalije ili se pogoršavaju
- Promene ličnost deteta
- Nastaju usled povrede, poput udarca u glavu
- Bivaju praćene upornim povraćanjem ili problemima vida
- Prati groznica i bol, te ukočenosti u vratu
Koji su uzroci glavobolje kod dece?
Glavobolju deteta mogu izazvati brojni faktori. Faktori uključuju:
- Bolest i infekcija. Uobičajene bolesti kao što su prehlada, grip, infekcije uha i sinusa su neki od najčešćih uzroka glavobolje kod dece. Vrlo retko meningitis ili encefalitis mogu da izazovu glavobolju.
- Povreda glave. Udarci i modrice mogu uzrokovati glavobolju. Iako je većina povreda glave manja, hitno potražite medicinsku pomoć ako Vaše dete prilikom pada doživi udarac u glavu. Takođe, obratite se lekaru ako se bol u glavi deteta stalno pogoršava nakon povrede glave.
- Emotivni faktori. Stres i anksioznost – možda izazvani problemima s vršnjacima, nastavnicima ili roditeljima – mogu igrati ulogu u prisustvu glavobolje kod dece. Deca koja prolaze kroz depresiju mogu se žaliti na glavobolju, naročito ako imaju problema sa prepoznavanjem osećaja tuge i usamljenosti.
- Genetska predispozicija. Glavobolje, naročito migrene, imaju tendenciju da se javljaju u porodicama.
- Određena hrana i pića. Nitrati – konzervans hrane koji se nalazi u sušenom mesu, kao što su suhomesnati proizvodi – mogu izazvati glavobolje, kao i aditiv za hranu. Takođe, previše kofeina koji se nalazi u čokoladi, kafi i čajevima može izazvati glavobolje.
- Problemi u mozgu. Retko, moždani tumor ili apsces ili krvarenje u mozgu mogu pritisnuti područja mozga, uzrokujući hroničnu, pogoršavajuću glavobolju. Obično u ovim slučajevima postoje i drugi simptomi, poput problema sa vidom, vrtoglavice i nedostatka koordinacije.
Bez obzira na uzrok pojave glavobolje, u zavisnosti od simptoma, neophodno je da se obavi pregled, najpre pedijatra opšte prakse, a zatim, onda kada je to potrebno i pedijatra neurologa. Glavobolje se često mogu otkloniti promenama životnog stila ili određenim lekovima.