Holelitijaza ili kamen u žuči nastaje slaganjem probavne tečnosti u žučnoj kesi. Žučna kesa je mali organ u obliku kruške na desnoj strani abdomena, ispod jetre. U žučnoj kesi se nalazi probavna tečnost koja se zove žuč, koja se oslobađa u tankom crevu.
Holelitijaza (kamen u žučnoj kesi) može biti veličine od zrna peska do veličine loptice za golf. Kod nekih pacijenata pojavljuje se samo jedan kamen, dok drugi razvijaju istovremeno i veći broj njih.
Nakon dijagnostikovanja kamena u žuči, onda kada se primete simptomi, obično se obavlja uklanjanje istog. Kamenje u žučnoj kesi koje ne uzrokuju znake i simptome obično ne treba razbijati (uklanjati).
Koji su najčešći simptomi?
Neretko se dešava da kamenje u žuči ne ispoljava nikakve simptome. Najčešće se simptomi javljaju kada je kamen smešten u kanalu zbog čega dolazi do začepljenja. Simptomi mogu uključivati:
- Iznenadni i brzo intenzivirajući bol u gornjem desnom delu trbuha
- Iznenadni i naglo pojačani bol u centru trbuha, odmah ispod dojke
- Bol u leđima između lopatica
- Bol u desnom ramenu
- Mučnina ili povraćanje
Bol u žučnom kamenu može trajati od nekoliko minuta do nekoliko sati i najčešće se javlja nekoliko puta tokom dana.
Kada je neophodno obratiti se doktoru?
Pregled je potrebno zakzati onda kada osetite bilo kakve znakove ili simptome koji Vas zabrinjavaju.
Potražite odmah negu ako primetite i simptome ozbiljnih komplikacija, koje mogu ličiti na prisustvo kamena u žučnoj kesi. Najčešći pokazatelji ozbiljnog stanja su:
- Bol u trbuhu, toliko intenzivan da ne možete mirno sedeti niti naći odgovarajući položaj
- Žutilo kože i bele oči (žutica)
- Visoka groznica sa drhtavicom
Koji su najčešći uzroci pojave kamena u žučnoj kesi?
Nije jasno šta uzrokuje stvaranje žučnog kamenca. Doktori misle da bi se kamenac u žuči mogao javiti kada:
- Žuč sadrži previše holesterola. Normalno, žuč sadrži dovoljno hemikalija da rastvara holesterol izlučen u jetri. Ali ako jetra izluči više holesterola nego što žuč može rastvoriti, višak holesterola se može pretvoriti u kristale i na kraju u kamenje.
- Žuč sadrži previše bilirubina. Bilirubin se proizvodi kada telo razgrađuje crvena krvna zrnca. Određena stanja (poput ciroze jetre, infekcije žučnih puteva i određenih krvnih smetnji) uzrokuju da jetra stvara previše bilirubina. Višak bilirubina doprinosi stvaranju žučnog kamenca.
- Žučna kesa se ne prazni pravilno. Ako se žučna kesa ne prazni potpuno ili dovoljno često, žuč može postati koncentrovana što doprinosi stvaranju kamenja u žučnoj kesi.
Rizične grupe su brojne i uključuju sledeće:
Faktori koji mogu povećati rizik od nastanka kamena u žuči uključuju:
- Osobe ženskog pola
- Osobe starije od 40 godina
- Prekomernu težinu ili gojazna
- Fizičku neaktivnost
- Trudnoću
- Konzumiranje hrane sa visokim procentom masti
- Konzumiranje hrane sa mnogo holesterola
- Genetiku – prisustvo bolesti kod bližih srodnika
- Dijabetes
- Određene krvne poremećaje, poput anemije srpastih ćelija ili leukemije
- Ubrzan gubitak telesne težine
- Uzimanje lekova koji sadrže estrogen, poput oralnih kontraceptiva ili lekova za hormonsku terapiju
- Oboljenja jetre
Koje su preventivne mere?
Rizik od nastanka kamenaca u žuči može se umanjiti ako:
- Ne preskačete obroke. Pokušajte da se pridržavate ustaljenog režima ishrane sa redovna 3 obroka. Preskakanje obroka može povećati rizik od nastanka žučnog kamena.
- Mršavite polako. Ako želite da smršate, neka to bude postepeno. Naglo mršavljenje može povećati rizik od nastanka žučnog kamenja. Cilj je gubiti maksimalno 1kg nedeljno.
- Jedite više hrane bogate vlaknima. Uključite u svoju ishranu namirnice bogate vlaknima, poput voća, povrća i integralnih žitarica.
- Održavajte zdravu težinu. Gojaznost i prekomerna težina povećavaju rizik od nastanka kamena u žuči. Radite na postizanju zdrave težine smanjujući broj unetih kalorija i povećavajući fizičku aktivnosti. Jednom kada postignete idealnu težinu, nastavite da je održavate zdravom ishranom.