Imunologija grana medicine koja proučava celokupnu otpornost organizma na delovanje stranih uticaja, tj. antigena. U pratičnom smislu, imunologija proučava sve oblike odbrane domaćina od zaraze i štetne posledice imunosnog odgovora za domaćina.
Šta imunolog radi?
Imunolog se brine o imunom sistemu pacijenta i blisko sarađuje sa univerzitetima ili drugim institucijama, te odelenjima unutar Alfa MEDICA poliklinike gde se vrše ispitivanja kako bi odredio mehanizme rada, i proučavanja uzroka i lečenja bolesti koje mogu da utiču na imuni sistem.
Koje bolesti leči imunolog?
Imunolog u Alfa MEDICA poliklinici obavlja preglede iz oblasti alergologije, autoimunih bolesti i sistemskih vaskulitisa (alergijska kijavica, astma, urtikarija, alergija na lekove, alergija na hranu, sistemski eritemsi lupus, Sy sjogren, Hašimotov tireoiditis i mistenija gravis).
Najčešće autoimune bolesti
Kao one najčešće koje se pojavljuju:
- Reumatoidni artritis– hronična upalna bolest vezivnog tkiva
- Crohnova bolest– hronična upala creva
- Celijakija– hronična bolest koju obeležava nepodnošenje glutena
- Hashimotova bolest– upala štitne žlezde
- Dijabetes tipa 1– tip šećerne bolesti zavistan o insulinu
- Multipla skleroza– hronična upalna i degenerativna bolest središnjeg nervnog sistema, a oštećenja mogu zahvatiti mozak i kičmenu moždinu
- Lupus eritematodes – bolest kože
- Skleroderma– uzrokuje zadebljanje kože i unutrašnjih organa što može dovesti do zatajenja srca i pluća
- Sjögrenov sindrom– suvoća na sluznicama tela (oči, usta)
Koje zahvate koristi imunolog?
Imunolog će ispitivati medicinsku istoriju pacijenta kao što su pušačke navike, fizičke aktivnosti I nivoi neaktivnosti, prethodne bolesti ili operacije, i porodična istorija sličnih bolesti.
Doktor će obaviti pregled pacijenta, poslušati srce, iizmeriti krvni pritisak pacijenta, a može i prepisati dalje testove koje pacijent treba da uradi ukoliko se ne može doći do dijagnoze, a testovi mogu biti kardiološki i radiološki, testovi krvi, genetsko testiranje, i test koji se koristi za traženje autoantitela.
Koristi se niz testova kako bi se utvrdile autoimune bolesti, poput testova antinuklearnih antitela (ANA, ENA), antikardiolipinskih antitela, beta 2 glikoproteinskih antitela, antitransglutaminaznih antitela, glijadinskih antitela, ASCA (Crohnova bolest), reumatskog faktora i sličnih testova.
Kada pacijent treba da poseti imunologa?
Pacijent treba da poseti imunologa ukoliko sumnja na alergiju ili zapaljenje nepoznatog porekla a koje se povezuje s groznicom ili gubitkom težine. Drugi razlozi uključuju nastavak imunoterapije, ili ukoliko pacijent ima problema s regulisanjem asmatičnih problema.
Rad na normalizaciji funkcije imunog sistema je ne samo osnova preventive mnogih bolesti, već ima značaja i za zaštitu od kardiovaskularnih bolesti, od malignih bolesti, od hormonskih disbalansa, tako da je preporučeno čim primetite nestabilnost imunog sistema, da se odmah javite lekaru imunologu, koji će intervenisati i voditi vas u pravom pravcu ka izlečenju.
Ukoliko primećujete sledeće simptome možete se obratiti imunologu i zatražiti ispitivanje imunog sistema:
- često ponavljane infekcije
- osip po koži tela
- pojavu gnojavih bubuljica ili rana na koži
- afte ili ranice u ustima
- ekcem
- česte upale srednjeg uha, kašalj i nalaz na plućima
- crvenu ili upaljenu kožu oko analnog predela – često ponavljane prolive
- bolovi u zglobovima
- umor, malaksalost
- česta pojava povišene temperature
- iznenadni i spontani otok usne, očnog kapka ili nekog drugog dela tela
Imunologija – Ispitivanje imunog sistema
Imunološki pregledi su usmereni na ispitivanje odbrambenih sposobnosti organizma, kao i na dokazivanje različitih bolesti imunog sistema, kao što su alergijske i autoimune bolesti.
Imunološkim / serološkim metodama pregleda krvi, dokazujemo prisustvo infekcije i identifikujemo njenog uzročnika.
Autoimunost
- Anti Thyroglobulin
- Anti Thyroid Peroxidase
- Anti spermatozoidna antitijela
Alergije
- Imunoglobulin klase IgE total
- Inhalatorni alergeni (20 alergena)
- Nutritivni alergeni (20 alergena)
Ispitivanje imunog sistema u Alfa MEDICA poliklinici započinje lekarskim pregledom koji vrši lekar specijalista imunologije. Taj pregled počinje anamnestičkim pregledom, odnosno uzimanjem podataka o simptomima bolesti, o tome kada su se oni javili, o tome da li su korišćeni neki lekovi ili drugi postupci za lečenje. Takođe, imunologu obavezno treba pomenuti da li postoji više članova porodice koji imaju problem sa imunitetom, ili možda postoji pojava neke hronične bolesti, kao što je dijabetes.
U drugom delu pregleda, lekar će potražiti konkretne znake bolesti – kao što su uvećane limfne žlezde, uvećana jetra ili slezina, nalaz na plućima. Lekar obavezno obraća pažnju na uhranjenost pacijenta. Ni smanjena telesna težina, ni gojaznost nisu dobri imunološki pokazatelji.
Treći deo pregleda, obuhvata analize krvi – počev od krvne slike, leukocitarne formule, CRP analize, do analiza kojim se procenjuje deficit različitih komponenti imunog sistema – serumski imunoglobulini ili komponente komplementa. Ukoliko postoji sumnja i na neku virusnu infekciju, u toku pregleda krvi se tačno može ispitati i koji virus je u pitanju.
Nakon učinjenih analiza i sagledavanja opšteg stanja pacijenta – pristupa se terapiji i davanju konkretnih medicinskih saveta, lekova, suplemenata, a sve u cilju poboljšanja imunog sistema pacijenta.
Lečenje autoimunih bolesti
Sa obzirom na to da se pravi uzrok autoimunih bolesti teško otkriva, lečenje podrazumeva pokušaje da se kontroliše proces bolesti i da se smanje simptomi. U slučaju nastanka tih bolesti, specijalista imunologije će vas uputiti na promenu životnih i prehrambenih navika kako bi ojačali imunitet.
U to spada:
- bolja i zdrava prehrana
- pravilan unos proteina i ugljenih hidrata
- pravilan unos vitamina
- dovoljan unos tečnosti
- dovoljno sna
- smanjivanje stresa
- ograničavanje izlaganja suncu
- Lekovi koji bi se mogli koristiti su glukokortikoidi koji smanjuju te procese, no njih smete primenjivati isključivo u dogovoru s lekarom. Lečenje može uključivati, zavisno od bolesti, transfuziju krvi, lekove protiv bolova i fizikalnu terapiju. Nikako nemojte koristiti lekove ili terapije na ličnu odgovornost nego isključivo uz savete lekara. Svaka bolest je drugačija i svi drugačije reaguju na njih, stoga je nužno savetovanje.
Na razvoj autoimunih bolesti jako je teško uticati jer su mnoge genetske. Od svih obolenja najčešće obolevaju žene u periodu od 13. – 55. godine života. Obolevaju i muškarci, no ređe.