fbpx

Kandida – Zaustavite njeno stalno vraćanje

Kandida je gljivica koja prirodno živi u našim crevima. Najčešći uzročnik gljivične infekcije je Candida albicans, gljivica koja se i prirodno u manjem broju nalazi u naborima naših creva. Pod različitim uticajima, a pre svega kod lečenja antibioticima, kod oslabljenog imuniteta ili upotrebe imunosupresivnih lekova, oralnih kontraceptiva, hormonske terapije ili antiandrogena, kod dijabetičara kao i u trudnoći, dolazi do njihovog neprirodnog razmnožavanja.

Nepravilan način života narušava zdravlje vaginalne i crevne flore, što za kandidu predstavlja idealan uslov za razmnožavanje. Pušenje, stres, alkohol, šećer, testo i mnoge druge navike koje su postale naša svakodnevica, menjaju pH vrednost u našem organizmu, zbog čega se kandida počinje brzo i prekomerno razmnožavati. Što duže izlažemo organizam nezdravim navikama, to se kandida više nastanjuje, što umnogome otežava njeno lečenje.  Osim toga, nošenje preuske odeće, neadekvatna higijena, uzimanje antibiotika itd. takođe nepovoljno utiče na zdravlje vaginalne flore.

Simptomi

Simptomi kandide su gotovo uvek izraženi, a to je zato što ova gljivica menja pH vrednost vagine, što rezultira neprijatnim simptomima. Simptomi kandidijaze se svrstavaju u pet kategorija:

– Opšti simptomi: umor i nedostatak snage, depresijaglavobolje, bolovi u mišićima i zglobovima, gubitak pamćenja, izrazita osetljivost prema hemikalijama, ponavljane mokraćne infekcije, osećaj ošamućenosti.

– Probavni simptomi: gasovi, nadutost, učestali zatvor i prolivi, probavne smetnje, grčevi u crevima.

– Respiratorni simptomi: hronični iscedak iz nosne šupljine koji se sliva niz zadnji deo ždrela, učestao kašalj, gušobolja, prehlada, astma, alergije.

– Kožni simptomi: ekcem, peckanje, osip, infekcije drugim vrstama gljivica.

– Hormonalne smetnje: neredovna menstruacija, menstrualni grčevi, predmenstrualni sindrom, promene raspoloženja, poremećaj rada žlezda s unutrašnjim lučenjem, hipotireoza, hipoglikemija.

 

Iako se kandida uglavnom ne prenosi polnim putem, uvek postoji rizik od toga da ćete je preneti partneru, tako da je preporučljivo da izbegavate polne odnose dok se ova gljivična infekcija ne izleči.

 

Lečenje

Ukoliko osetite bilo koje od pomenutih simptoma, obavezno se javite našem ginekologu koji će vam dati najbolje savete i odrediti najkvalitetniji način lečenja. Uglavnom se prepisuje terapija vaginaletama i savetuje način ishrane i menjanje loših životnih navika. Ova gljivična infekcija nije opasna po zdravlje poput nekih drugih polno prenosivih bolesti. Međutim, ukoliko se ne leči, može izazvati sterilitet. Procedura dijagnostikovanja kandide se u našoj poliklinici vrši brzo i potpuno bezbolno, na redovnom ginekološkom pregledu.

 

Prevencija

Izbegavati šećer: Gljivice se hrane šećerom, razlažući ga do ugljen – dioksida i vode. Pri tome nastaju mnogobrojni simptomi, a najčešće se javljaju smetnje s varenjem kao što su stvaranje gasova i nadutost. Izbegavati šećer znači mnogo više od jednostavnog prestanka dodavanja šećera u jelo ili čaj. To znači da treba proveriti prisustvo šećera u svim jelima kojima se hranimo. Na svakom proizvodu je potrebno ponaosob pratiti oznake proizvođača o svim sastojcima koji su korišćeni u proizvodnji.

Tako treba izbegavati: maltozu, kukuruzni sirup, veštačke zaslađivače, fruktozu, kukuruzni skrob, sodu, laktozu, mlečni šećer sadržan u mlečnim proizvodima. Izbegavati namirnice koje sadrže gljivice i plesni: Ovo pre svega znači izbegavati namirnice kao što su hleb, kolači, keksi i drugi rafinirani ugljeni hidrati, industrijski voćni sokovi, paradajz sok (osim “domaćeg” pripremljenog od svežeg  paradajza), zatim  izbegavati hranu koja sadrži sirće, ukiseljeno povrće, dimljenu hranu, alkohol, fermentisanu hranu, sušeno meso i voće, gljive, pistaće i kikiriki.

 

Šta jesti?

Jedite zdravu hranu: žitarice popute integralnog pirinča, prosa, ječma, sveže povrće. Veoma je korisno zeleno povrće pripremljeno na pari jer obiluje hlorofilom koji pročišćava organizam. Dopuštene su i morske biljke, ražani hleb, kukuruzne kokice, tortilje, tofu, miso, obični jogurt, krto meso, sveža riba, meso i jaja prirodno hranjenih kokoši.

Novija istraživanja pokazuju da i prirodno čisto maslinovo ulje, uzimano u malim količinima suzbija neprirodno razmnožavanje gljivica. Beli luk, kako sirov, tako i kratko prodinstan pomaže u procesu uklanjanja kandide iz creva.

 

Alfa MEDICA napominje: Ukoliko vam se kandida nakon lečenja ipak vrati posle nekoliko meseci, nikako ne kupujte vaginalete samoinicijativno, jer je u tom slučaju potrebna drugačija vrsta lečenja.

NAPOMENA
Sadržaj web sajta poliklinike nije zamena za profesionalni medicinski savet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen ličnim potrebama pojedinog korisnika. Informacija sadržana na sajtu je predstavljena sa namerom obrazovanja korisnika u pogledu zdravlja i lečenja. Informacije na sajtu polikliniuke nisu zamena za lekarski pregled i savete medicinskog osoblja niti su sugestija za određeni program lečenja. Cilj informacija na sajtu je da dopuni vašu informiranost o zdravlju i lečenju. U slučaju zdravstvenog problema obratite se lekaru ili drugom stručnom licu u ovlašćenoj zdravstvenoj ustanovi. Pre primenjivanja bilo kakvog saveta pročitanog na sajtu poliklinike obavezno se posavetujte sa lekarom.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email