Pregled lekara specijaliste pedijatrije, iako po mnogo čemu sličan pregledu odraslih, postoje bitne razlike. Obrazac bolesti, pristup ispitivanju i sadržaj pregleda sasvim su različiti kod dece i kod odraslih. Ispitivanje se takođe menja kako se deca razvijaju i odrastaju. Pregled adolescenata počinje sve više da liči na pregled odraslih.
Koji su ciljevi i svrha pedijatrijskog pregleda
Da bi se razumela važnost pedijatrijskog pregleda, najpre je neophodno shvatiti I razlikovati sledeće vrste pregleda:
- Rutinski pregled novorođenih beba i njihovog kasnijeg razvoja (u velikoj meri ovaj pregled se zasniva na utvrđivanju eventualnih nepravilnosti rasta i razvoja).
- Pregled bolesnih beba (radi utvrđivanja prirode i uzroka i obima bilo koje bolesti ili povrede)
- Ispitivanje dece u druge svrhe kao što je pregled u svrhu buduće sticanja obrazovanja (pred upis u školu – sistematski pregled).
- Bez obzira da li je dete bolesno ili ne, lekar koji ga pregleda treba da poseduje neophodno znanje o rutinskom pregledu i normalnim nalazima kod dece u različitim uzrastima.
- Problemi s razvojem, ponašanjem i rastom mogu se stoga identifikovati oportunistički tokom ispitivanja bolesnog deteta.
- Lekari koji rade sa decom trebalo bi da dobro poznaju normalne prekretnice u razvoju deteta, kao i rutinski fizički razvoj i nalaze u različitim uzrastima.
Opšte informacije u vezi sa pregledom
Pre odlaska na pregled pedijatra, neophodno je upoznati se sa nekim opštim referencama u vezi sa samim pregledom:
Najpre je važno uspostaviti odnos između roditelja i deteta sa jedne strane i lekara sa druge strane. Ovo je posebno bitno kako bi se dobile sve neophodne informacije u vezi sa eventaulnim prethodnim oboljenjima deteta, alergijama na lekove i istoriji prisustva bolesti u porodici. Pristup ispitivanju I način pregleda deteta zavisi od uzrasta, stepena razvoja bolesti i stepenom razumevanja samog deteta, tačnije njegove spremnosti na saradnju.
Posmatranje i fizički deo pregleda najvažniji su delovi ispitivanja. Zapažanja se mogu vršiti tokom uzimanja anamneze. Na primer:
- Doktor posmatra detetovo ponašanje i nivo svesti dok uzima u obzir izveštaje roditelja ili staratelja deteta.
- Doktor će u prvom momentu obratit pažnju na fizički razvoj deteta, kilažu, visinu i slično.
- Takođe tokom rutinskog pregleda obaviće se I provera oblika glave, ušiju (ušne školjke), očiju, proporcije tela I držanja deteta.
- Tokom pregleda doktor će utvrditi da li postoje prepoznatljive veće ili manje anomalije
- Deo pregleda odnosiće se i na proveru kože – utvrdiće se da li postoji bilo kakva promena u vidu osipa, crvenila i sl.
Doktor pedijatrije tokom pregleda ponaša se drugačije od doktora koji pregleda odrasle. On će često morati da ostvari dobru komunikaciju sa detetom, da mu se približi i stekne njegovo poverenje kako bi se dete opustilo i pristalo na sradanju. Sa tim u vezi, doktor mora voditi računa i o sitinicama, poput toga da mu ruke i stetoksop ne budu hladne i sl. Pedijatar će dati sve od sebe da pregled bude zabavan kako bi smirio eventualno uplašeno dete. Ponekad igračka može pomoći u tome. Tokom samog pregleda, roditelji će aktivno učestvovati, pomagaće doktoru da se dete skine i obuče i da se dete smiri i odobrovolji za saradnju.
Kada je potrebno obaviti pregled?
Pedijatrijski pregled obavlja se onda kada primetite simptome i promene u zdravlju detete, ali i preventivno. Npr. preventivni pregled kukova obavlja se kod novorođančadi, sistematski pregled obavljaju deca predškoloskog uzrasta, i ranije, obično jednom godišnje, kako bi se utvrdio razvoj deteta.
U poliklinici Alfa MEDICA, nudimo različite pedijatrijske preglede, lekara subsprcijlaizanata:
- Pulmologije (bavi se bolestima respiratnornog sistema dece)
- Neonatologije (bavi se lečenjem svih bolesti novorođančadi)
- Neurologije (bavi se neurološkim problemima dece)
- Alergologije/imunologije (bavi se alergijskim reakcijama i jačanjem imunog sistema dece)
- Neurohirurgije (bavi se neurohiruškom dijagnostikom dece)
- Urologije (bavi se urološkim sistemom dece)
- Ortopedije (bavi se ortopedskim poremećajima dece – uključujući i probleme sa rastom)
- Kardiologije (bavi se problemima rada srca dece)
- Radiologije (bavi se radiološkom dijagnostikom dece – pregled kukoma, urotrakta, abdomena…)
- Hematologije (bavi se poremećajima krvi kod dece)
Ukoliko primetite probleme sa zdravljem deteta, neophodno je da zakažete pregled, sa ciljem da se problem što pre dijagnostikuje i otkloni. Zdravstveni problemi dece retko kada ostavljaju dublje posledice po zdravlje, osim ako nije reč o hroničnim bolestima. Za sve vrste saveta i upućivanje u proces lečenja, stojimo Vam na raspolaganju.